Sumahan on the Water hakkında

Sumahan; Suyun Üzerinde

Sumahan, Avrupa ve Asya’yı ayıran, aynı zamanda da Karadeniz’in soğuk sularını Marmara ve Ege ötesi ılık sulara bağlayan boğazın hemen kıyısında konumlanmaktadır. Boğaziçi şehrin kalbini ve ruhunu besler.

Sumahan; Tarihi olan bir Otel

Sumahan 19.Yüzyılın ortalarında rakı yapmakta kullanılan katkısız ispirto ‘suma’ üretimi için inşa edilmiştir. O günlerde Sumahan’a yanaşan incirlerle donatılmış mavnalar yerine, bugün otelin motorlu teknesi konuklarını şehir merkezine götürmektedir.

Sumahan; Eşşiz

Boğaz kıyısındaki, el değiştirmeden nesiller boyu aynı aileye ait ender mülklerden biri. Türk ve Amerikalı sahipleri Nedret ve Mark Butler, sıradışı bir aile evladiyesi olan bu Osmanlı alkol fabrikasını bugünkü ziyaretçilerine, ‘şehir içinde ama şehirden uzak’ karakteriyle çok özel bir mekana çevirmişlerdir. Sumahan, samimi ve aile ortamıyla konuklarına her zaman en iyi servisi vermeyi amaçlıyor.

Sumahan; Nefes Kesen Manzaralı

İstanbul’da statü evvelden beri, sahibi olduğunuz aracın beygir gücünden değil, oturma odanızın manzarasından ölçülür. Sürekli değişmekte olan balıkçı siluetleri ve gecenin sessizliğinde süzülen vapur ve gemiler, tüm odaların manzarasını süsleyen; efsane ve tarihin bir manzarasıdır. Odysseus, Jason, Argonautları, hatta Sovyet Denizaltıları bir zamanlar Sumahan’ın önünden geçenlerdendir. The Guardian Gazetesi’nin Topkapı Sarayı ve Kız Kulesini de içeren, İstanbul’un en iyi beş deniz Manzarası listesinde bahsi geçen tek otel Sumahan’dır.

Sumahan; Şık ve Rahat, Özel ve Samimi

Hareketli ve işlek İstanbul her gün sergileniyor – güzel ve aydınlık bir günde, dokunulabilecek kadar yakın – ve her gün Sumahan’ın misafirleri, İstanbul’un bu eşsiz panoramasını sessiz ve tenha boğaz kenarından izleme zevkini tadıyorlar.

Sumahan; Mahallesi Çengelköy

Sumahan, İstanbul’un otantik mahallelerinden biri olarak tanınan Çengelköy’ün hemen sınırında kalıyor. Çengelköy, ahşap evlerin, balık restoranlarının, meyve bahçelerinin, yiyecek pazarlarının bulunduğu; boğaz kenarı gezintilerinin sıklıkla yapıldığı alçak gönüllü bir mahalle. Yakınlardaki yalılar ise, Türkiye’nin en görkemli yapıtlarının bazı örnekleri. Çengelköy’lü bir balıkçının oğlu olup sonradan sadrazamlığa kadar yükselen Abdullah Paşa Yalısı ve sonuncu Osmanlı Sultanının yetiştirildiği saray ise bu yapıtlardan sadece bazıları.